Prechádzka k meandrom Lúžňanky 26.10.2019 (sobota)

uverejnené 23. 10. 2019, 7:28 používateľom Vladimir Riha
Klub slovenských turistov Ružomberok organizuje prechádzku k meandrom Lúžňanky.

Na šiestej tohtoročnej prechádzke, pri ktorej spoznávame okolie Ružomberka, sa vyberieme navštíviť Liptovskú Lúžnu, konkrétne meandre Lúžňanky.

Trasa bude viesť spočiatku dedinou po asfaltovej ceste a neskôr spevnenou cestou a lúkami popri potoku. Je možné ju absolvovať s nosičom malých detí. Väčšie deti terén zvládnu aj samé. Prevýšenie, ktoré vystúpime, je asi 260 m. Celá trasa má asi 7 km. Svojou dispozíciou je trasa vhodná aj pre rodiny s deťmi, prípadne starších ľudí, ktorí nie sú až takí rýchli, ale zase im nerobí problém prejsť uvedenú vzdialenosť. Najťažší úsek trasy je výstup od Lúžňanky na asfaltovú cestu, ktorou sa budeme vracať späť. Tiež sa môžu pridať tí, ktorí by s turistikou chceli začať, prípadne sa chcú len prejsť. Cestou si porozprávame niečo o miestach, kadiaľ sa budeme pohybovať a o okolí, ktoré budeme vidieť.

Popis trasy: Trasu začneme v Liptovskej Lúžnej na poslednej autobusovej zastávke (otočke), kam sa dopravíme autobusom z Ružomberka. Pokračovať budeme dedinou po asfaltovej ceste, kúsok za poslednými domami prejdeme na spevnenú cestu ktorá nás bude viest popri Lúžňanke. Cesta popri nej nám naskytne množstvo miest k nahliadnutiu do jej toku a kľukatého (meandrovitého) koryta. V závere našej cesty popri potoku vojdeme do lesa, odkiaľ strmším stúpaním vyjdeme na asfaltovú cestu, ktorou sa vrátime späť do dediny. Z cesty sa nám naskytnú výhľady na okolité horstvá. Do Ružomberka sa vrátime autobusom.

Časový harmonogram: Trasu budeme absolvovať pomalým vychádzkovým tempom a zaberie nám asi 3 hodiny.
Vybavenie: Dobrá nálada a v prípade horšej predpovede počasia vhodné oblečenie.
Prevýšenie a vzdialenosť: 260 m / 7 km
Mapa: Nízke Tatry - západ
Zraz: 9:55 hod. na autobusovej stanici v Ružomberku. Odchod autobusu do Liptovskej Lúžnej je o 10:05 hod.
Predpokladaný návrat: autobus z Liptovskej Lúžnej do Ružomberka o 12:55 hod. alebo 15:15 hod.
Peši
Obtiažnosť: I
Informácie: Kolčák 0907 332 359

Účastníkom akcie odporúčame mať poistenie nákladov na záchranné akcie Horskej služby, ak nemajú idú na akciu na vlastné nebezpečie a všetky náklady spojené s nákladmi na záchranné akcie Horskej služby si budú hradiť z vlastných zdrojov!
Poistku si môžete uzavrieť aj v Informačnom centre Ružomberok.

Ċ
Vladimir Riha,
23. 10. 2019, 7:28
Comments